Klovnfisken 19.9.2008: Forskelle mellem versioner
Hougaard (diskussion | bidrag) No edit summary |
Hougaard (diskussion | bidrag) No edit summary |
||
(En mellemliggende version af den samme bruger vises ikke) | |||
Linje 1: | Linje 1: | ||
[[Billede:klovnfisken-20092008-067.jpg|500px]] | [[Billede:klovnfisken-20092008-067.jpg|500px]] | ||
[[Billede:klovnfisken-20092008-088.jpg|500px]] | [[Billede:klovnfisken-20092008-088.jpg|500px]] | ||
Linje 54: | Linje 40: | ||
[[Billede:klovnfisken-20092008-074.jpg|500px]] | [[Billede:klovnfisken-20092008-074.jpg|500px]] | ||
Blue-Green Chromis [[Chromis viridis]] | Blue-Green Chromis [[Chromis viridis]] | ||
Yellow-spotted Pipefish [[Corythoichthys polynotatus]] | Yellow-spotted Pipefish [[Corythoichthys polynotatus]] | ||
Common Shrimpfish [[Aeoliscus strigatus]] | Common Shrimpfish [[Aeoliscus strigatus]] | ||
Leopard Wrasse Adult [[Macropharyngodon meleagris]] | Leopard Wrasse Adult [[Macropharyngodon meleagris]] | ||
Sixstripe Wrasse [[Pseudocheilinus hexataenia]] | Sixstripe Wrasse [[Pseudocheilinus hexataenia]] | ||
Dragon Wrasse Juvenile [[Novaculichthys taeniourus]] | Dragon Wrasse Juvenile [[Novaculichthys taeniourus]] | ||
Lined Surgeonfish [[Acanthurus lineatus]] | Lined Surgeonfish [[Acanthurus lineatus]] | ||
W-cheek Surgeonfish [[Acanthurus nigricans]] | W-cheek Surgeonfish [[Acanthurus nigricans]] | ||
Rainford'S Goby [[Amblygobius rainfordi]] | Rainford'S Goby [[Amblygobius rainfordi]] | ||
Wards sleeper [[Valenciennea wardi]] | Wards sleeper [[Valenciennea wardi]] | ||
Orange-Spotted Prawngoby [[Amblyeleotris guttata]] | Orange-Spotted Prawngoby [[Amblyeleotris guttata]] | ||
Steinitz's Prawngoby [[Amblyeleotris steinitzi]] | Steinitz's Prawngoby [[Amblyeleotris steinitzi]] | ||
Green & Pink Coralgoby [[Gobiodon histrio]] | Green & Pink Coralgoby [[Gobiodon histrio]] | ||
Psychedelic Dragonet [[Synchiropus picturatus]] | Psychedelic Dragonet [[Synchiropus picturatus]] | ||
Blackfin Dartfish [[Ptereleotris | Blackfin Dartfish [[Ptereleotris evides]] | ||
Yellowsaddle Goatfish [[Parupeneus cyclostomus]] | Yellowsaddle Goatfish [[Parupeneus cyclostomus]] | ||
Black Beauty Snapper Juvenile [[Macolor niger]] | Black Beauty Snapper Juvenile [[Macolor niger]] | ||
Freckled Hawkfish [[Paracirrhites forsteri]] | Freckled Hawkfish [[Paracirrhites forsteri]] | ||
Papua Epaulette Shark [[Hemiscyllium hallstromi]] | Papua Epaulette Shark [[Hemiscyllium hallstromi]] | ||
Skunk cleaner shrimp [[Lysmata amboinensis]] | Skunk cleaner shrimp [[Lysmata amboinensis]] | ||
Prashadi squid [[Sepia prashadi]] | Prashadi squid [[Sepia prashadi]] | ||
Blueline flat nudibranch [[Chelidonura]] varians | Blueline flat nudibranch [[Chelidonura]] varians | ||
Leaf nudibranch [[Chromodoris]] aasp | Leaf nudibranch [[Chromodoris]] aasp | ||
Orange eye long spine sea urchin [[Diadema setosum]] | Orange eye long spine sea urchin [[Diadema setosum]] | ||
Yellow black featherstar [[Comanthus bennetti]] | Yellow black featherstar [[Comanthus bennetti]] | ||
Papua jellyfish [[Mastigias papua]] | Papua jellyfish [[Mastigias papua]] | ||
Striped sand carpet anemone [[Stichodactyla haddoni]] | Striped sand carpet anemone [[Stichodactyla haddoni]] | ||
Common corn anemone [[Entacmea quadricolor]] | Common corn anemone [[Entacmea quadricolor]] | ||
Purple tip milk anemone [[Heteractis crispa]] | Purple tip milk anemone [[Heteractis crispa]] | ||
Common milk anemone [[Heteractis crispa]] | Common milk anemone [[Heteractis crispa]] | ||
Grape algae [[Caulerpa racemosa]] | Grape algae [[Caulerpa racemosa]] | ||
Spotted red mushroom [[Discosoma]] cardinalis | Spotted red mushroom [[Discosoma]] cardinalis | ||
Bright red mushroom [[Discosoma]] cardinalis | Bright red mushroom [[Discosoma]] cardinalis | ||
Blue mushroom [[Discosoma]] coeruleus | Blue mushroom [[Discosoma]] coeruleus | ||
Flame mushroom [[Discosoma marmoratus | Flame mushroom [[Discosoma marmoratus | ||
Blue spotted mushroom [[Discosoma]] mutabilis | Blue spotted mushroom [[Discosoma]] mutabilis | ||
Spotted mushroom [[Discosoma]] mutabilis | Spotted mushroom [[Discosoma]] mutabilis | ||
Striped mushroom [[Discosoma]] striata | Striped mushroom [[Discosoma]] striata | ||
Colored bullseye mushroom [[Rhodactis]] cf. inchoata | Colored bullseye mushroom [[Rhodactis]] cf. inchoata | ||
Green star polyp [[Pachyclavularia violacea]] | Green star polyp [[Pachyclavularia violacea]] | ||
Yellow polyp [[Parazoanthus gracilis]] | Yellow polyp [[Parazoanthus gracilis]] | ||
Red colored polyp [[Zoanthus sociatus]] | Red colored polyp [[Zoanthus sociatus]] | ||
Colored polyp red [[Zoanthus sociatus]] | Colored polyp red [[Zoanthus sociatus]] | ||
Rare staghorn crl. colored (Cultured) [[Acropora]] aasp | Rare staghorn crl. colored (Cultured) [[Acropora]] aasp | ||
Rare staghorn crl. colored (Cultured) [[Acropora]] aasp | Rare staghorn crl. colored (Cultured) [[Acropora]] aasp | ||
Velvet crl. (Cultured) [[Montipora]] aasp | Velvet crl. (Cultured) [[Montipora]] aasp | ||
Hystrix birdnest crl. colored (Cultured) [[Seriatopora]] hystrix | Hystrix birdnest crl. colored (Cultured) [[Seriatopora]] hystrix | ||
Elkhorn crl. greenish yellow (Cultured) [[Stylophora]] pistillata | Elkhorn crl. greenish yellow (Cultured) [[Stylophora]] pistillata | ||
Elkhorn crl. red (Cultured) [[Stylophora]] pistillata | Elkhorn crl. red (Cultured) [[Stylophora]] pistillata | ||
Torch crl. (grade B) (Cultured) [[Euphyllia ]]glabrescens | Torch crl. (grade B) (Cultured) [[Euphyllia ]]glabrescens | ||
Rigida horn crl. (Cultured) [[Hydnophora]] rigida | Rigida horn crl. (Cultured) [[Hydnophora]] rigida | ||
Ampliata merulina crl. (Cultured) [[Merulina]] ampliata | Ampliata merulina crl. (Cultured) [[Merulina]] ampliata | ||
Polyp crl. (Cultured) [[Caulastrea]] aasp | Polyp crl. (Cultured) [[Caulastrea]] aasp | ||
Lamellosa hedgehog crl. (Cultured) [[Echinopora]] lamellosa | Lamellosa hedgehog crl. (Cultured) [[Echinopora]] lamellosa | ||
Cylindrica jewel crl. colored (Cultured) [[Porites]] cylindrica | Cylindrica jewel crl. colored (Cultured) [[Porites]] cylindrica |
Nuværende version fra 21. sep. 2008, 08:46
Blue-Green Chromis Chromis viridis
Yellow-spotted Pipefish Corythoichthys polynotatus
Common Shrimpfish Aeoliscus strigatus
Leopard Wrasse Adult Macropharyngodon meleagris
Sixstripe Wrasse Pseudocheilinus hexataenia
Dragon Wrasse Juvenile Novaculichthys taeniourus
Lined Surgeonfish Acanthurus lineatus
W-cheek Surgeonfish Acanthurus nigricans
Rainford'S Goby Amblygobius rainfordi
Wards sleeper Valenciennea wardi
Orange-Spotted Prawngoby Amblyeleotris guttata
Steinitz's Prawngoby Amblyeleotris steinitzi
Green & Pink Coralgoby Gobiodon histrio
Psychedelic Dragonet Synchiropus picturatus
Blackfin Dartfish Ptereleotris evides
Yellowsaddle Goatfish Parupeneus cyclostomus
Black Beauty Snapper Juvenile Macolor niger
Freckled Hawkfish Paracirrhites forsteri
Papua Epaulette Shark Hemiscyllium hallstromi
Skunk cleaner shrimp Lysmata amboinensis
Prashadi squid Sepia prashadi
Blueline flat nudibranch Chelidonura varians
Leaf nudibranch Chromodoris aasp
Orange eye long spine sea urchin Diadema setosum
Yellow black featherstar Comanthus bennetti
Papua jellyfish Mastigias papua
Striped sand carpet anemone Stichodactyla haddoni
Common corn anemone Entacmea quadricolor
Purple tip milk anemone Heteractis crispa
Common milk anemone Heteractis crispa
Grape algae Caulerpa racemosa
Spotted red mushroom Discosoma cardinalis
Bright red mushroom Discosoma cardinalis
Blue mushroom Discosoma coeruleus
Flame mushroom [[Discosoma marmoratus
Blue spotted mushroom Discosoma mutabilis
Spotted mushroom Discosoma mutabilis
Striped mushroom Discosoma striata
Colored bullseye mushroom Rhodactis cf. inchoata
Green star polyp Pachyclavularia violacea
Yellow polyp Parazoanthus gracilis
Red colored polyp Zoanthus sociatus
Colored polyp red Zoanthus sociatus
Rare staghorn crl. colored (Cultured) Acropora aasp
Rare staghorn crl. colored (Cultured) Acropora aasp
Velvet crl. (Cultured) Montipora aasp
Hystrix birdnest crl. colored (Cultured) Seriatopora hystrix
Elkhorn crl. greenish yellow (Cultured) Stylophora pistillata
Elkhorn crl. red (Cultured) Stylophora pistillata
Torch crl. (grade B) (Cultured) Euphyllia glabrescens
Rigida horn crl. (Cultured) Hydnophora rigida
Ampliata merulina crl. (Cultured) Merulina ampliata
Polyp crl. (Cultured) Caulastrea aasp
Lamellosa hedgehog crl. (Cultured) Echinopora lamellosa
Cylindrica jewel crl. colored (Cultured) Porites cylindrica