Klovnfisken 2009 Fødselsdag: Forskelle mellem versioner
Hougaard (diskussion | bidrag) No edit summary |
Hougaard (diskussion | bidrag) No edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
== Billeder == | == Billeder == | ||
De første fiskebilleder [[Klovnfisken 2009 Fødselsdag-1]] | De første fiskebilleder [[Klovnfisken 2009 Fødselsdag-1]] | ||
Linje 5: | Linje 4: | ||
== Navne == | == Navne == | ||
Two Colored Angelfish [[Centropyge bicolor]] | Two Colored Angelfish [[Centropyge bicolor]] | ||
Coral Beauty Angelfish [[Centropyge bispinosus]] | Coral Beauty Angelfish [[Centropyge bispinosus]] | ||
Coral Beauty Angelfish [[Centropyge bispinosus]] | Coral Beauty Angelfish [[Centropyge bispinosus]] | ||
Blue Girdled Angelfish(Adl) [[Pomacanthus navarchus]] | Blue Girdled Angelfish(Adl) [[Pomacanthus navarchus]] | ||
Emperor Angelfish (Juv) [[Pomacanthus imperator]] | Emperor Angelfish (Juv) [[Pomacanthus imperator]] | ||
Bellus Swallowtail Angelfish Female [[Genicanthus bellus]] | Bellus Swallowtail Angelfish Female [[Genicanthus bellus]] | ||
Copperband Butterflyfish [[Chelmon rostratus]] | Copperband Butterflyfish [[Chelmon rostratus]] | ||
Vagabond Butterflyfish [[Chaetodon vagabundus]] | Vagabond Butterflyfish [[Chaetodon vagabundus]] | ||
Common Clown Anemonefish [[Amphiprion ocellaris]] | Common Clown Anemonefish [[Amphiprion ocellaris]] | ||
Spine Cheeked Anemonefish [[Premnas biaculeatus]] | Spine Cheeked Anemonefish [[Premnas biaculeatus]] | ||
Seba's Anemonefish Amphiprion sebae]] | Seba's Anemonefish Amphiprion sebae]] | ||
Blue Green Reeffish Chromis viridis]] | Blue Green Reeffish Chromis viridis]] | ||
Sergeant Major [[Abudefduf vaigiensis]] | Sergeant Major [[Abudefduf vaigiensis]] | ||
Halfblue Yellow-tailDamsel [[Chrysiptera parasema]] | Halfblue Yellow-tailDamsel [[Chrysiptera parasema]] | ||
Blue Yellow-belly Damsel [[Crysiptera hemicyanea]] | Blue Yellow-belly Damsel [[Crysiptera hemicyanea]] | ||
Black Ribbon Eel [[Rhinomuraena quaesita]] | Black Ribbon Eel [[Rhinomuraena quaesita]] | ||
White Ribbon Eel [[Pseudoechidna brummeri]] | White Ribbon Eel [[Pseudoechidna brummeri]] | ||
Snowflake Moray [[Echidna nebulosa]] | Snowflake Moray [[Echidna nebulosa]] | ||
Orange Sided Fairy Wrasse [[Cirrhilabrus aurantidorsalis]] | Orange Sided Fairy Wrasse [[Cirrhilabrus aurantidorsalis]] | ||
Multicolor Fairy Wrasse [[Cirrhilabrus solorensis]] | Multicolor Fairy Wrasse [[Cirrhilabrus solorensis]] | ||
Eclipse Hogfish [[Bodianus mesothorax]] | Eclipse Hogfish [[Bodianus mesothorax]] | ||
Clown Wrasse (Juv) [[Coris gaimard]] | Clown Wrasse (Juv) [[Coris gaimard]] | ||
Golden Yellow Wrasse [[Halichoeres chrysus]] | Golden Yellow Wrasse [[Halichoeres chrysus]] | ||
Dragon Wrasse [[Novaculichthys taeniourus]] | Dragon Wrasse [[Novaculichthys taeniourus]] | ||
Sixstripe Wrasse [[Pseudocheilinus hexataenia]] | Sixstripe Wrasse [[Pseudocheilinus hexataenia]] | ||
Redbreasted Wrasse [[Cheilinus fasciatus]] | Redbreasted Wrasse [[Cheilinus fasciatus]] | ||
Powder Blue Surgeonfish [[Acanthurus leucosternon]] | Powder Blue Surgeonfish [[Acanthurus leucosternon]] | ||
Yellow Surgeonfish juv [[Acanthurus olivaceus]] | Yellow Surgeonfish juv [[Acanthurus olivaceus]] | ||
Chocolate Surgeonfish [[Acanthurus pyroferus]] | Chocolate Surgeonfish [[Acanthurus pyroferus]] | ||
Blue Surgeonfish [[Paracanthurus hepatus]] | Blue Surgeonfish [[Paracanthurus hepatus]] | ||
Brown Sailfin Tang [[Zebrasoma scopas]] | Brown Sailfin Tang [[Zebrasoma scopas]] | ||
Naso Unicon Surgeonfish [[Naso elegans]] | Naso Unicon Surgeonfish [[Naso elegans]] | ||
Golden-head Sleeper Goby [[Valenciennea strigata]] | Golden-head Sleeper Goby [[Valenciennea strigata]] | ||
Jewelled Rockskipper [[Salarias fasciatus]] | Jewelled Rockskipper [[Salarias fasciatus]] | ||
Mandarin Fish [[Pterosynchiropus splendidus]] | Mandarin Fish [[Pterosynchiropus splendidus]] | ||
Decorated Firefish [[Nemateleotris decora]] | Decorated Firefish [[Nemateleotris decora]] | ||
Two Spot Goby [[Signigobius biocellatus]] | Two Spot Goby [[Signigobius biocellatus]] | ||
Pretty Prawn Goby [[Vallenciennea puellaris]] | Pretty Prawn Goby [[Vallenciennea puellaris]] | ||
Steinitz's Goby [[Amblyeleotris steinitzi]] | Steinitz's Goby [[Amblyeleotris steinitzi]] | ||
Blue Spotted Coral Goby [[Gobiodon histrio]] | Blue Spotted Coral Goby [[Gobiodon histrio]] | ||
Purple Queen Anthias (Male) [[Pseudanthias tuka]] | Purple Queen Anthias (Male) [[Pseudanthias tuka]] | ||
Harlequin Sweetlips Juv [[Plectorhinchus chaetodonoides]] | Harlequin Sweetlips Juv [[Plectorhinchus chaetodonoides]] | ||
Emperor Snapper [[Lutjanus sebae]] | Emperor Snapper [[Lutjanus sebae]] | ||
Royal Dottyback [[Pseudochromis paccagnellae]] | Royal Dottyback [[Pseudochromis paccagnellae]] | ||
Purple Blotch Basslet [[Anthias pleurotaenia]] | Purple Blotch Basslet [[Anthias pleurotaenia]] | ||
Banner Cardinalfish [[Pterapogon kauderni]] | Banner Cardinalfish [[Pterapogon kauderni]] | ||
Brown-banded Bamboo Shark [[Chiloscyllium punctatum]] | Brown-banded Bamboo Shark [[Chiloscyllium punctatum]] | ||
African Pompano [[Alectis ciliaris]] | African Pompano [[Alectis ciliaris]] | ||
Golden Trevally [[Gnathanodon speciosus]] | Golden Trevally [[Gnathanodon speciosus]] | ||
Yellow tailed Fusilier [[Caesio cuning]] | Yellow tailed Fusilier [[Caesio cuning]] | ||
Goldband Fusilier [[Pterocaesio chrysozona]] | Goldband Fusilier [[Pterocaesio chrysozona]] | ||
Yellowstriped Fusilier [[Caesio pisang]] | Yellowstriped Fusilier [[Caesio pisang]] | ||
Lubbocki Wrasse(strong colour) [[Cirrhilabrus lubbocki]] | Lubbocki Wrasse(strong colour) [[Cirrhilabrus lubbocki]] | ||
Mural Goby [[Valenciennea muralis]] | Mural Goby [[Valenciennea muralis]] | ||
Yellow lined Purple Queen [[Pseudoanthias pascalus]] | Yellow lined Purple Queen [[Pseudoanthias pascalus]] | ||
Rainfordi's Goby [[Amblygobius rainfordi]] | Rainfordi's Goby [[Amblygobius rainfordi]] | ||
Indonesian Powderblue Surgeonfish [[Acanthurus leucosternon]] | Indonesian Powderblue Surgeonfish [[Acanthurus leucosternon]] | ||
Shortnose Boxfish (White "Cubicus") [[Rhynchostracion nasus]] | Shortnose Boxfish (White "Cubicus") [[Rhynchostracion nasus]] | ||
Assorted Damselfish (Our selection) [[Pomacentrus]] | Assorted Damselfish (Our selection) [[Pomacentrus]] | ||
Assorted Halichores [[Halichores]] | Assorted Halichores [[Halichores]] | ||
Indian Ocean Bird Wrasse [[Gomphasus caeruleus]] | Indian Ocean Bird Wrasse [[Gomphasus caeruleus]] | ||
Eibls Angelfish (Sumatra Indian) [[Centropyge eibli]] | Eibls Angelfish (Sumatra Indian) [[Centropyge eibli]] | ||
Koran Angelfish (Adult) - Indian Oc [[Pomacanthus semicirculatus]] | Koran Angelfish (Adult) - Indian Oc [[Pomacanthus semicirculatus]] | ||
Blue-Faced Angelfish (Adult) [[Pomacanthus xanthometopon]] | Blue-Faced Angelfish (Adult) [[Pomacanthus xanthometopon]] | ||
Lieutenant Surgeonfish (Juvenile) [[Acanthurus tennenti]] | Lieutenant Surgeonfish (Juvenile) [[Acanthurus tennenti]] | ||
White-spotted Bamboo Shark [[Chiloscyllium plagiosum]] | White-spotted Bamboo Shark [[Chiloscyllium plagiosum]] | ||
Oriental Sweetlips (Adult) Plectorhinchus vittatus 1 | Oriental Sweetlips (Adult) Plectorhinchus vittatus 1 | ||
Oriental Sweetlips (Adult) Plectorhinchus vittatus 1 | Oriental Sweetlips (Adult) Plectorhinchus vittatus 1 | ||
Orange-spine Unicornfish (Adult) Naso lituratus 1 | Orange-spine Unicornfish (Adult) Naso lituratus 1 | ||
Peach Anthias Pseudanthias dispar 45 | Peach Anthias Pseudanthias dispar 45 | ||
Octopus Brown Octopus sp. 1 | Octopus Brown Octopus sp. 1 | ||
Soft Shell Grazer Nerita sp. 127 | Soft Shell Grazer Nerita sp. 127 | ||
Cat's Eye Grazer Turbo sp. 65 | Cat's Eye Grazer Turbo sp. 65 | ||
Sea Hare Nudibranch Dollabella auricularia 21 | Sea Hare Nudibranch Dollabella auricularia 21 | ||
Sea Hare Nudibranch Dollabella auricularia 9 | Sea Hare Nudibranch Dollabella auricularia 9 | ||
Cowry Spindle Cypraea sp. 24 | Cowry Spindle Cypraea sp. 24 | ||
Marine Grazer Trochus sp. 105 | Marine Grazer Trochus sp. 105 | ||
Metalic Blue-knuckle Hermit Crab Calcinus elegans 52 | Metalic Blue-knuckle Hermit Crab Calcinus elegans 52 | ||
Metalic Blue-knuckle Hermit Crab Calcinus elegans 270 | Metalic Blue-knuckle Hermit Crab Calcinus elegans 270 | ||
Assorted Hermit Crab Calcinus spp 200 | Assorted Hermit Crab Calcinus spp 200 | ||
Strombus stalkeye Strombus giberulus 50 | Strombus stalkeye Strombus giberulus 50 | ||
Orange Spoted Grazer Turbo sp. 3 | Orange Spoted Grazer Turbo sp. 3 | ||
Orange Spoted Grazer Turbo sp. 100 | Orange Spoted Grazer Turbo sp. 100 | ||
Purple Porcelain Anemone Crab Petrolistes sp. 2 | Purple Porcelain Anemone Crab Petrolistes sp. 2 | ||
Trochus Grazer (Pyramid Shaped Medi Trochus histrio 125 | Trochus Grazer (Pyramid Shaped Medi Trochus histrio 125 | ||
Sea Star Blue Linckia laevigata 20 | Sea Star Blue Linckia laevigata 20 | ||
Coco Worm Red (Calcareous tube *) Protula bispiralis / magnifica 10 | Coco Worm Red (Calcareous tube *) Protula bispiralis / magnifica 10 | ||
Magnificent Anemone Yellow tipped Heteractis magnifica (Yellow Tipped 7 | Magnificent Anemone Yellow tipped Heteractis magnifica (Yellow Tipped 7 | ||
Sand Cleaner Starfish Archaster typicus 140 | Sand Cleaner Starfish Archaster typicus 140 | ||
Sea Starfish Red(Large) Echinaster luzonicus 4 | Sea Starfish Red(Large) Echinaster luzonicus 4 | ||
Magnifica Anemone Colour Heteractis magnifica 5 | Magnifica Anemone Colour Heteractis magnifica 5 | ||
Tomato Sand Anemone Colour Macrodactyla doreensis(colour) 1 | Tomato Sand Anemone Colour Macrodactyla doreensis(colour) 1 | ||
Cylinder Rose Metalic Cerianthus orientalis(Strong Orange 10 | Cylinder Rose Metalic Cerianthus orientalis(Strong Orange 10 | ||
Long T'cle Sand Anemone Purple Tip Heteractis crispa (Purple tip) 17 | Long T'cle Sand Anemone Purple Tip Heteractis crispa (Purple tip) 17 | ||
Long T'cle Sand Anemone Yellow Heteractis crispa (Strong Yellow) 6 | Long T'cle Sand Anemone Yellow Heteractis crispa (Strong Yellow) 6 | ||
Mushroom Blue Actinodiscus sp. 8 | Mushroom Blue Actinodiscus sp. 8 | ||
Mushroom Green Actinodiscus sp. 6 | Mushroom Green Actinodiscus sp. 6 | ||
Mushroom Giant Rhodactis sp. 7 | Mushroom Giant Rhodactis sp. 7 | ||
Mushroom Flame Actinodiscus sp. 9 | Mushroom Flame Actinodiscus sp. 9 | ||
Mushroom Hair Green Discosoma sp. 9 | Mushroom Hair Green Discosoma sp. 9 | ||
Mushroom Real Red Discosoma cardinalis 1 | Mushroom Real Red Discosoma cardinalis 1 | ||
Mushroom Bullseye Colour Rhodactis cf.inchoata 2 | Mushroom Bullseye Colour Rhodactis cf.inchoata 2 | ||
Polyp Yellow Parazoanthus gracilis 5 | Polyp Yellow Parazoanthus gracilis 5 | ||
Polyp Colored Zoanthus sociatus 41 | Polyp Colored Zoanthus sociatus 41 | ||
Common Polyp Trumpet Protopalythoa sp. 8 | Common Polyp Trumpet Protopalythoa sp. 8 | ||
Assorted Colouful X'mas Tree Dendronephthya sp. 11 | Assorted Colouful X'mas Tree Dendronephthya sp. 11 | ||
Polyp Trumpet Green Palythoa sp. 5 | Polyp Trumpet Green Palythoa sp. 5 | ||
Polyp Star Green Pachyclavularia violacea 6 | Polyp Star Green Pachyclavularia violacea 6 | ||
Polyp Small Blue Anthelia desjardiniana 5 | Polyp Small Blue Anthelia desjardiniana 5 | ||
Green Center rain Polyp Carvera sp. 3 | Green Center rain Polyp Carvera sp. 3 | ||
Kenya Tree Soft Capnella sp. 4 | Kenya Tree Soft Capnella sp. 4 | ||
Hard Thick Body Sarchophyton Sarcophyton sp. 3 | Hard Thick Body Sarchophyton Sarcophyton sp. 3 | ||
Short White Body Sinularia asterolobata 1 | Short White Body Sinularia asterolobata 1 | ||
Branch Hair Soft Cladiella sp. 4 | Branch Hair Soft Cladiella sp. 4 | ||
Hard Sarcophyton Colored Sarcophyton sp. 3 | Hard Sarcophyton Colored Sarcophyton sp. 3 | ||
Soft Colt Common Klyxom sp. 9 | Soft Colt Common Klyxom sp. 9 | ||
Soft Short Colt Cladiella sp. 2 | Soft Short Colt Cladiella sp. 2 | ||
Sinularia Long Thin Body Sinularia flexibilis 7 | Sinularia Long Thin Body Sinularia flexibilis 7 | ||
Soft Finger Colored Polyps Lobophytum sp. 3 | Soft Finger Colored Polyps Lobophytum sp. 3 | ||
Mush.Elephant Ear Green Rhodactis mussoides 2 | Mush.Elephant Ear Green Rhodactis mussoides 2 | ||
Mushroom Spotted (Colored) Discosoma mutabilis 2 | Mushroom Spotted (Colored) Discosoma mutabilis 2 | ||
Mushroom Big Eyes Colour Rhodactis inchoata 9 | Mushroom Big Eyes Colour Rhodactis inchoata 9 | ||
Polyp Glove Green Clavularia sp. 6 | Polyp Glove Green Clavularia sp. 6 | ||
Sinularia Short Green Sinularia sp.(deep water) 2 | Sinularia Short Green Sinularia sp.(deep water) 2 | ||
Flat form Soft Lobophytum sp. 1 | Flat form Soft Lobophytum sp. 1 | ||
Pink X'mas Tree Jkt. Sceleronephtya sp. 4 | Pink X'mas Tree Jkt. Sceleronephtya sp. 4 | ||
Colored Cauliflower Soft Stereonephtea sp./Neospongodes 1 | Colored Cauliflower Soft Stereonephtea sp./Neospongodes 1 | ||
Mushroom Ricordea - Purple Ricordea yuma 5 | Mushroom Ricordea - Purple Ricordea yuma 5 | ||
Orange X'mas Tree Jkt. Sceleronephthya sp. 5 | Orange X'mas Tree Jkt. Sceleronephthya sp. 5 | ||
Soft Polyp Sarc.Colored Sarcophyton sp. 4 | Soft Polyp Sarc.Colored Sarcophyton sp. 4 | ||
Bright Red Disc Mushroom Ricordea yuma 1 | Bright Red Disc Mushroom Ricordea yuma 1 | ||
Blue Whip Seafan Guaiagorgia sp. 4 | Blue Whip Seafan Guaiagorgia sp. 4 | ||
Carnation (SC) Softcoral Orange Sceleronephthya sp. Orange 5 | Carnation (SC) Softcoral Orange Sceleronephthya sp. Orange 5 | ||
Mushroom Ricordea - Green (Common) Ricordea yuma - Sulawesi 11 | Mushroom Ricordea - Green (Common) Ricordea yuma - Sulawesi 11 | ||
Multicolored Pepper Seafan Acalycigorgia sp. 1 | Multicolored Pepper Seafan Acalycigorgia sp. 1 | ||
Mushroom Ricordea - Orange-tipped Ricordea yuma - Orange tipped 3 | Mushroom Ricordea - Orange-tipped Ricordea yuma - Orange tipped 3 | ||
Xenia Pumping Soft Cultured Xenia umbellata (Budding) 2 | Xenia Pumping Soft Cultured Xenia umbellata (Budding) 2 | ||
Three Soft Common - (Golden biege Cultured Litophyton sp (Budding) 2 | Three Soft Common - (Golden biege Cultured Litophyton sp (Budding) 2 | ||
Finger Leather Large Cultured Sinularia asterolobata (Budding) 3 | Finger Leather Large Cultured Sinularia asterolobata (Budding) 3 | ||
Devils Finger Leather Cultured Lobophytum pauciflorum (Budding) 3 | Devils Finger Leather Cultured Lobophytum pauciflorum (Budding) 3 | ||
Toadstool Leather Soft Cultured Sarcophyton sp. colour (Budding) 4 | Toadstool Leather Soft Cultured Sarcophyton sp. colour (Budding) 4 | ||
Common Staghorn Crl Acropora spp 10 | Common Staghorn Crl Acropora spp 10 | ||
Coral Bisma Worm Porites spp 30 | Coral Bisma Worm Porites spp 30 | ||
Crl. Trumpet common Caulastrea Echinulata 9 | Crl. Trumpet common Caulastrea Echinulata 9 | ||
Crl. Branch Exesa Green Hydnophora exesa 10 | Crl. Branch Exesa Green Hydnophora exesa 10 | ||
Coral Root Colored Corymbosa Lobophyllia corymbosa 14 | Coral Root Colored Corymbosa Lobophyllia corymbosa 14 | ||
Crl. Rice Bubble Lichtensteini Physogyra lichtensteini 8 | Crl. Rice Bubble Lichtensteini Physogyra lichtensteini 8 | ||
Crl Rice Bubble green Lichstenteini Physogyra lichstenteini 2 | Crl Rice Bubble green Lichstenteini Physogyra lichstenteini 2 | ||
Crl. Pagoda Mesenterina Turbinaria mesenterina 15 | Crl. Pagoda Mesenterina Turbinaria mesenterina 15 | ||
Crl. Finger Green Glabrescens Euphyllia glabrescens 4 | Crl. Finger Green Glabrescens Euphyllia glabrescens 4 | ||
Eye Crl.Red Favites chinensis 2 | Eye Crl.Red Favites chinensis 2 | ||
Eye Crl.Red Favites chinensis 8 | Eye Crl.Red Favites chinensis 8 | ||
Crl.Disc Fungites Fungia fungites 7 | Crl.Disc Fungites Fungia fungites 7 | ||
Fascicularis Crystal Crl. Galaxea fascicularis 10 | Fascicularis Crystal Crl. Galaxea fascicularis 10 | ||
Crl. Lemon Minor Green Goniopora minor 6 | Crl. Lemon Minor Green Goniopora minor 6 | ||
Crl. Shark Green Minor Goniopora minor 3 | Crl. Shark Green Minor Goniopora minor 3 | ||
Crl Shark Purple Minor Goniopora minor 4 | Crl Shark Purple Minor Goniopora minor 4 | ||
Coral Montas Valenciennesi Montastrea valenciennesi 7 | Coral Montas Valenciennesi Montastrea valenciennesi 7 | ||
Pagoda Crl.Green Cup Peltata Turbinaria peltata 10 | Pagoda Crl.Green Cup Peltata Turbinaria peltata 10 | ||
Crl. Shark Goris Minor Goniopora minor 6 | Crl. Shark Goris Minor Goniopora minor 6 | ||
Coral Shark Red Minor Goniopora minor 1 | Coral Shark Red Minor Goniopora minor 1 | ||
Coral Disc Moluccensiss Fungia moluccensiss 7 | Coral Disc Moluccensiss Fungia moluccensiss 7 | ||
Talpina Crl. Tongue Polyphyllia talpina 1 | Talpina Crl. Tongue Polyphyllia talpina 1 | ||
Talpina Crl. Tongue Polyphyllia talpina 9 | Talpina Crl. Tongue Polyphyllia talpina 9 | ||
Crl. Torch Green Euphyllia ancora 10 | Crl. Torch Green Euphyllia ancora 10 | ||
Crl. Hammer Green Euphyllia ancora 1 | Crl. Hammer Green Euphyllia ancora 1 | ||
Crl. Hammer Green Euphyllia ancora 3 | Crl. Hammer Green Euphyllia ancora 3 | ||
Crl. Hammer Euphyllia ancora 1 | Crl. Hammer Euphyllia ancora 1 | ||
Ctenochaetus Strigosus - yellow | |||
Acanthurus triostegus | |||
Acanthurus leucosternon | |||
Acanthurus xanthopterus | |||
3 Amblygibius Aurora | 3 Amblygibius Aurora | ||
11 Amphiprion akallopisos | 11 Amphiprion akallopisos | ||
11 Amphiprion allardi | 11 Amphiprion allardi | ||
10 Amphiprion Chrysogaster | 10 Amphiprion Chrysogaster | ||
5 Anampses caeruleopuncatus | 5 Anampses caeruleopuncatus | ||
6 Anampses lineatus | 6 Anampses lineatus | ||
9 Anampses meleagrides | 9 Anampses meleagrides | ||
104 (Pseudo)Anthias squannipinnis - female | 104 (Pseudo)Anthias squannipinnis - female | ||
38 (Pseudo)Anthias squannipinnis - male | 38 (Pseudo)Anthias squannipinnis - male | ||
3 Apolemichthys trimaculatus | 3 Apolemichthys trimaculatus | ||
1 Caracanthus madascarensis | 1 Caracanthus madascarensis | ||
30 Centropyge acanthops | 30 Centropyge acanthops | ||
4 Chaetodon auriga | 4 Chaetodon auriga | ||
4 Cheilinus sp. | 4 Cheilinus sp. | ||
4 Coris angulata | 4 Coris angulata | ||
4 Coris formosa (juv) | 4 Coris formosa (juv) | ||
25 Dascyllus aruanus | 25 Dascyllus aruanus | ||
16 Dascyllus trimaculatus | 16 Dascyllus trimaculatus | ||
10 Doryhamphus excisus | 10 Doryhamphus excisus | ||
21 Ecenius midas | 21 Ecenius midas | ||
2 Halichoeres Nebulosus | 2 Halichoeres Nebulosus | ||
10 Halichoeres iridis | 10 Halichoeres iridis | ||
4 Hologymnosus Doliatus | 4 Hologymnosus Doliatus | ||
33 Labroides dimidiatus | 33 Labroides dimidiatus | ||
10 Macropharyngodon bipartitus | 10 Macropharyngodon bipartitus | ||
12 Meiacanthus mossambicus | 12 Meiacanthus mossambicus | ||
6 Microlabrychtis evansi | 6 Microlabrychtis evansi | ||
2 Naso brevirostris | 2 Naso brevirostris | ||
111 Nemateleotris manificia | 111 Nemateleotris manificia | ||
10 Nemanthias carberyi | 10 Nemanthias carberyi | ||
4 Parupeneus yellow | 4 Parupeneus yellow | ||
1 Pomacanthus chrysurus | 1 Pomacanthus chrysurus | ||
8 Pomacanthus imperator juv | 8 Pomacanthus imperator juv | ||
2 Pomacanthus imperator adult - Orange Tail | 2 Pomacanthus imperator adult - Orange Tail | ||
52 Pseudocheilinus hexataenia | 52 Pseudocheilinus hexataenia | ||
22 Salarias fasciatus (red fin) | 22 Salarias fasciatus (red fin) | ||
1 Taeniura lymna | 1 Taeniura lymna | ||
21 Valenciennea strigata | 21 Valenciennea strigata | ||
2 Zanclus conuta | 2 Zanclus conuta | ||
27 Heteractis Magnifica | 27 Heteractis Magnifica | ||
10 Stenopus - hispidus | 10 Stenopus - hispidus | ||
19 Lysmata - grabhanii | 19 Lysmata - grabhanii | ||
200 Clibinareus sp | 200 Clibinareus sp | ||
200 Nerita - sp. | 200 Nerita - sp. | ||
3 Linkia - lavigata - Red/Orange | 3 Linkia - lavigata - Red/Orange | ||
20 Dolabella | 20 Dolabella | ||
5 Gymnodoris aurita | 5 Gymnodoris aurita |
Versionen fra 15. jan. 2009, 20:57
Billeder
De første fiskebilleder Klovnfisken 2009 Fødselsdag-1
Two Colored Angelfish Centropyge bicolor
Coral Beauty Angelfish Centropyge bispinosus
Coral Beauty Angelfish Centropyge bispinosus
Blue Girdled Angelfish(Adl) Pomacanthus navarchus
Emperor Angelfish (Juv) Pomacanthus imperator
Bellus Swallowtail Angelfish Female Genicanthus bellus
Copperband Butterflyfish Chelmon rostratus
Vagabond Butterflyfish Chaetodon vagabundus
Common Clown Anemonefish Amphiprion ocellaris
Spine Cheeked Anemonefish Premnas biaculeatus
Seba's Anemonefish Amphiprion sebae]]
Blue Green Reeffish Chromis viridis]]
Sergeant Major Abudefduf vaigiensis
Halfblue Yellow-tailDamsel Chrysiptera parasema
Blue Yellow-belly Damsel Crysiptera hemicyanea
Black Ribbon Eel Rhinomuraena quaesita
White Ribbon Eel Pseudoechidna brummeri
Snowflake Moray Echidna nebulosa
Orange Sided Fairy Wrasse Cirrhilabrus aurantidorsalis
Multicolor Fairy Wrasse Cirrhilabrus solorensis
Eclipse Hogfish Bodianus mesothorax
Clown Wrasse (Juv) Coris gaimard
Golden Yellow Wrasse Halichoeres chrysus
Dragon Wrasse Novaculichthys taeniourus
Sixstripe Wrasse Pseudocheilinus hexataenia
Redbreasted Wrasse Cheilinus fasciatus
Powder Blue Surgeonfish Acanthurus leucosternon
Yellow Surgeonfish juv Acanthurus olivaceus
Chocolate Surgeonfish Acanthurus pyroferus
Blue Surgeonfish Paracanthurus hepatus
Brown Sailfin Tang Zebrasoma scopas
Naso Unicon Surgeonfish Naso elegans
Golden-head Sleeper Goby Valenciennea strigata
Jewelled Rockskipper Salarias fasciatus
Mandarin Fish Pterosynchiropus splendidus
Decorated Firefish Nemateleotris decora
Two Spot Goby Signigobius biocellatus
Pretty Prawn Goby Vallenciennea puellaris
Steinitz's Goby Amblyeleotris steinitzi
Blue Spotted Coral Goby Gobiodon histrio
Purple Queen Anthias (Male) Pseudanthias tuka
Harlequin Sweetlips Juv Plectorhinchus chaetodonoides
Emperor Snapper Lutjanus sebae
Royal Dottyback Pseudochromis paccagnellae
Purple Blotch Basslet Anthias pleurotaenia
Banner Cardinalfish Pterapogon kauderni
Brown-banded Bamboo Shark Chiloscyllium punctatum
African Pompano Alectis ciliaris
Golden Trevally Gnathanodon speciosus
Yellow tailed Fusilier Caesio cuning
Goldband Fusilier Pterocaesio chrysozona
Yellowstriped Fusilier Caesio pisang
Lubbocki Wrasse(strong colour) Cirrhilabrus lubbocki
Mural Goby Valenciennea muralis
Yellow lined Purple Queen Pseudoanthias pascalus
Rainfordi's Goby Amblygobius rainfordi
Indonesian Powderblue Surgeonfish Acanthurus leucosternon
Shortnose Boxfish (White "Cubicus") Rhynchostracion nasus
Assorted Damselfish (Our selection) Pomacentrus
Assorted Halichores Halichores
Indian Ocean Bird Wrasse Gomphasus caeruleus
Eibls Angelfish (Sumatra Indian) Centropyge eibli
Koran Angelfish (Adult) - Indian Oc Pomacanthus semicirculatus
Blue-Faced Angelfish (Adult) Pomacanthus xanthometopon
Lieutenant Surgeonfish (Juvenile) Acanthurus tennenti
White-spotted Bamboo Shark Chiloscyllium plagiosum
Oriental Sweetlips (Adult) Plectorhinchus vittatus 1
Oriental Sweetlips (Adult) Plectorhinchus vittatus 1
Orange-spine Unicornfish (Adult) Naso lituratus 1
Peach Anthias Pseudanthias dispar 45
Octopus Brown Octopus sp. 1
Soft Shell Grazer Nerita sp. 127
Cat's Eye Grazer Turbo sp. 65
Sea Hare Nudibranch Dollabella auricularia 21
Sea Hare Nudibranch Dollabella auricularia 9
Cowry Spindle Cypraea sp. 24
Marine Grazer Trochus sp. 105
Metalic Blue-knuckle Hermit Crab Calcinus elegans 52
Metalic Blue-knuckle Hermit Crab Calcinus elegans 270
Assorted Hermit Crab Calcinus spp 200
Strombus stalkeye Strombus giberulus 50
Orange Spoted Grazer Turbo sp. 3
Orange Spoted Grazer Turbo sp. 100
Purple Porcelain Anemone Crab Petrolistes sp. 2
Trochus Grazer (Pyramid Shaped Medi Trochus histrio 125
Sea Star Blue Linckia laevigata 20
Coco Worm Red (Calcareous tube *) Protula bispiralis / magnifica 10
Magnificent Anemone Yellow tipped Heteractis magnifica (Yellow Tipped 7
Sand Cleaner Starfish Archaster typicus 140
Sea Starfish Red(Large) Echinaster luzonicus 4
Magnifica Anemone Colour Heteractis magnifica 5
Tomato Sand Anemone Colour Macrodactyla doreensis(colour) 1
Cylinder Rose Metalic Cerianthus orientalis(Strong Orange 10
Long T'cle Sand Anemone Purple Tip Heteractis crispa (Purple tip) 17
Long T'cle Sand Anemone Yellow Heteractis crispa (Strong Yellow) 6
Mushroom Blue Actinodiscus sp. 8
Mushroom Green Actinodiscus sp. 6
Mushroom Giant Rhodactis sp. 7
Mushroom Flame Actinodiscus sp. 9
Mushroom Hair Green Discosoma sp. 9
Mushroom Real Red Discosoma cardinalis 1
Mushroom Bullseye Colour Rhodactis cf.inchoata 2
Polyp Yellow Parazoanthus gracilis 5
Polyp Colored Zoanthus sociatus 41
Common Polyp Trumpet Protopalythoa sp. 8
Assorted Colouful X'mas Tree Dendronephthya sp. 11
Polyp Trumpet Green Palythoa sp. 5
Polyp Star Green Pachyclavularia violacea 6
Polyp Small Blue Anthelia desjardiniana 5
Green Center rain Polyp Carvera sp. 3
Kenya Tree Soft Capnella sp. 4
Hard Thick Body Sarchophyton Sarcophyton sp. 3
Short White Body Sinularia asterolobata 1
Branch Hair Soft Cladiella sp. 4
Hard Sarcophyton Colored Sarcophyton sp. 3
Soft Colt Common Klyxom sp. 9
Soft Short Colt Cladiella sp. 2
Sinularia Long Thin Body Sinularia flexibilis 7
Soft Finger Colored Polyps Lobophytum sp. 3
Mush.Elephant Ear Green Rhodactis mussoides 2
Mushroom Spotted (Colored) Discosoma mutabilis 2
Mushroom Big Eyes Colour Rhodactis inchoata 9
Polyp Glove Green Clavularia sp. 6
Sinularia Short Green Sinularia sp.(deep water) 2
Flat form Soft Lobophytum sp. 1
Pink X'mas Tree Jkt. Sceleronephtya sp. 4
Colored Cauliflower Soft Stereonephtea sp./Neospongodes 1
Mushroom Ricordea - Purple Ricordea yuma 5
Orange X'mas Tree Jkt. Sceleronephthya sp. 5
Soft Polyp Sarc.Colored Sarcophyton sp. 4
Bright Red Disc Mushroom Ricordea yuma 1
Blue Whip Seafan Guaiagorgia sp. 4
Carnation (SC) Softcoral Orange Sceleronephthya sp. Orange 5
Mushroom Ricordea - Green (Common) Ricordea yuma - Sulawesi 11
Multicolored Pepper Seafan Acalycigorgia sp. 1
Mushroom Ricordea - Orange-tipped Ricordea yuma - Orange tipped 3
Xenia Pumping Soft Cultured Xenia umbellata (Budding) 2
Three Soft Common - (Golden biege Cultured Litophyton sp (Budding) 2
Finger Leather Large Cultured Sinularia asterolobata (Budding) 3
Devils Finger Leather Cultured Lobophytum pauciflorum (Budding) 3
Toadstool Leather Soft Cultured Sarcophyton sp. colour (Budding) 4
Common Staghorn Crl Acropora spp 10
Coral Bisma Worm Porites spp 30
Crl. Trumpet common Caulastrea Echinulata 9
Crl. Branch Exesa Green Hydnophora exesa 10
Coral Root Colored Corymbosa Lobophyllia corymbosa 14
Crl. Rice Bubble Lichtensteini Physogyra lichtensteini 8
Crl Rice Bubble green Lichstenteini Physogyra lichstenteini 2
Crl. Pagoda Mesenterina Turbinaria mesenterina 15
Crl. Finger Green Glabrescens Euphyllia glabrescens 4
Eye Crl.Red Favites chinensis 2
Eye Crl.Red Favites chinensis 8
Crl.Disc Fungites Fungia fungites 7
Fascicularis Crystal Crl. Galaxea fascicularis 10
Crl. Lemon Minor Green Goniopora minor 6
Crl. Shark Green Minor Goniopora minor 3
Crl Shark Purple Minor Goniopora minor 4
Coral Montas Valenciennesi Montastrea valenciennesi 7
Pagoda Crl.Green Cup Peltata Turbinaria peltata 10
Crl. Shark Goris Minor Goniopora minor 6
Coral Shark Red Minor Goniopora minor 1
Coral Disc Moluccensiss Fungia moluccensiss 7
Talpina Crl. Tongue Polyphyllia talpina 1
Talpina Crl. Tongue Polyphyllia talpina 9
Crl. Torch Green Euphyllia ancora 10
Crl. Hammer Green Euphyllia ancora 1
Crl. Hammer Green Euphyllia ancora 3
Crl. Hammer Euphyllia ancora 1
Ctenochaetus Strigosus - yellow
Acanthurus triostegus
Acanthurus leucosternon
Acanthurus xanthopterus
3 Amblygibius Aurora
11 Amphiprion akallopisos
11 Amphiprion allardi
10 Amphiprion Chrysogaster
5 Anampses caeruleopuncatus
6 Anampses lineatus
9 Anampses meleagrides
104 (Pseudo)Anthias squannipinnis - female
38 (Pseudo)Anthias squannipinnis - male
3 Apolemichthys trimaculatus
1 Caracanthus madascarensis
30 Centropyge acanthops
4 Chaetodon auriga
4 Cheilinus sp.
4 Coris angulata
4 Coris formosa (juv)
25 Dascyllus aruanus
16 Dascyllus trimaculatus
10 Doryhamphus excisus
21 Ecenius midas
2 Halichoeres Nebulosus
10 Halichoeres iridis
4 Hologymnosus Doliatus
33 Labroides dimidiatus
10 Macropharyngodon bipartitus
12 Meiacanthus mossambicus
6 Microlabrychtis evansi
2 Naso brevirostris
111 Nemateleotris manificia
10 Nemanthias carberyi
4 Parupeneus yellow
1 Pomacanthus chrysurus
8 Pomacanthus imperator juv
2 Pomacanthus imperator adult - Orange Tail
52 Pseudocheilinus hexataenia
22 Salarias fasciatus (red fin)
1 Taeniura lymna
21 Valenciennea strigata
2 Zanclus conuta
27 Heteractis Magnifica
10 Stenopus - hispidus
19 Lysmata - grabhanii
200 Clibinareus sp
200 Nerita - sp.
3 Linkia - lavigata - Red/Orange
20 Dolabella
5 Gymnodoris aurita